Co o vás evidují úvěrové registry? Ověřit si to můžete sami

Pokud jdete žádat o půjčku, nový tarif pro mobilní telefon, ale často i připojení elektřiny či plynu, pravděpodobně prověří poskytovatel vaší platební morálku v některém z registrů klientských informací. Potřebuje si tak ověřit, zda budete v budoucnu schopni úvěr či jinou službu řádně uhradit. Co o vás ale v registrech najde? Můžete si to ověřit i sami – a pokud najdete nějaký vroubek, dát si sami včas věci do pořádku.

CO JSOU REGISTRY KLIENTSKÝCH INFORMACÍ, ÚVĚROVÉ REGISTRY ČI REGISTRY DLUŽNÍKŮ?

Mezi ty základní patří negativní registr SOLUS, Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. Za všemi se skrývají zabezpečené databáze, ve kterých jsou evidovány informace o klientech finančních a nefinančních institucí, kteří mají závazky vůči těmto společnostem nebo je v minulosti měli. Finanční i nefinanční instituce si pak mohou tyto informace o klientech prostřednictvím registrů v mezích zákona vzájemně vyměňovat.

Úvěrové registry poskytují finančním i nefinančním institucím důležité údaje, které potřebují pro odpovědné poskytování úvěrů či jiných služeb s odloženou splatností. Snaží se tak zamezit poskytnutí úvěru klientům, kteří nemají dostatek prostředků na splácení, nebo dokonce již u jiné instituce mají neuhrazené závazky po splatnosti.

Registry ale slouží také samotným klientům. Díky možnosti prověřit si vlastní úvěrovou historii v registrech formou Výpisu z registrů dokáží vyhodnotit, zda si mohou dovolit další půjčku či nikoliv, nebo mohou prokázat svou bezdlužnost. Například při zájmu o pronájem nemovitosti se jejímu vlastníkovi taková informace bude určitě hodit.

KDE ŽÁDÁT O VÝPIS?

SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům)

Sdružuje banky a nebankovní společnosti, stavební spořitelny, distributory energií a mobilní operátory. Negativní registr SOLUS eviduje občany, kteří neplní své závazky. Nabízí službu NejsemDlužník.cz, která poskytuje informace nejen ze SOLUSu, ale i Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku. Díky němu můžete prokázat bezproblémovou platební historii i vaši platební morálku. Záznamy se v něm uchovávají po celou dobu splácení a ještě 3 roky po jeho skončení.

Co prozradí: zda jste měli nějaký nákup na splátky nebo nebankovní půjčku, dluh v platbách za mobilní telefon, pevnou linku, kabelovou televizi, internet, elektřinu, plyn apod.

Cena za výpis:

  • v aplikaci SOLUS 149 Kč za první výpis a 30 Kč za každý další; výpis obsahuje údaje o případných závazcích po splatnosti v Registru fyzických osob
  • na NejsemDlužník.cz zaplatíte 200 Kč za komplexní výpis, který obsahuje nejen informace z Registru fyzických osob, ale také z Centrální evidence exekucí, Insolvenčního registru a Registru neplatných dokladů.

www.solus.cz a www.NejsemDlužník.cz

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Shromažďuje informace o bankovních půjčkách, i o žádostech o ně. Záznamy se v něm uchovávají po celou dobu splácení a ještě 4 roky po jeho skončení.

Co prozradí: zda máte nebo jste měli nějaký úvěrový produkt (bankovní půjčka, úvěr, kontokorent, hypotéka, kreditní karta apod.)

Cena za výpis: elektronický 100 Kč, papírový 200 Kč

www.cbcb.cz nebo www.kolikmam.cz

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Eviduje informace o úvěrech u nebankovních společností a o průběhu jejich splácení (jedná se o společnosti jako ŠkoFIN, Cofidis, Home Credit, ESSOX, Provident atd.) Záznamy se v něm uchovávají po celou dobu splácení a ještě 4 roky po jeho skončení.

Co prozradí: zda jste měli auto na splátky nebo na leasing, koupili si nějaké zboží na splátky, měli jste nějakou nebankovní půjčku, mikro půjčku, půjčku před výplatou apod.

Cena za výpis: elektronický výpis 100 Kč, papírový 200 Kč

www.cncb.cz nebo www.kolikmam.cz

Tip: Je možné požádat o společný výpis z Bankovního i Nebankovního registru za 180 Kč, papírová verze vyjde na 300 Kč.

Dále je možné využít i CENTRÁLNÍ REGISTR ÚVĚRŮ

Centrální registr úvěrů (CRÚ) je vedený Českou národní bankou (ČNB) a účastníky jsou všechny banky a pobočky zahraničních bank působících na území ČR.

Co prozradí: Informace o úvěrových závazcích fyzických osob podnikatelů a právnických osob. Nenajdeme v něm ale žádné údaje o spotřebitelských úvěrech fyzických osob, o hypotečních úvěrech fyzických osob, ani o ručitelských závazcích.

Cena za výpis: 400 Kč

www.cnb.cz

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.