Vysoká cena za provoněný domov

Provoněný domov je snem každé hospodyňky a vonné oleje, tyčinky a lampy už jsou běžnou součástí domovů. Velký pozor byste však měli dát, pokud máte doma také malé děti, protože případy otrav vonnými silicemi stále přibývají.


Silice neboli esenciální oleje jsou těkavé a ve vodě nerozpustné látky, které si rostliny vytvářejí jako ochranu před býložravci. Často výrazně voní, takže si již dávno nalezly cestu do našich domácností jako součást vonných směsí. Jak ale varují australští odborníci, v poslední době se stále častěji objevují případy, kdy se lidé, často děti, těmito silicemi závažným způsobem otráví.

Podle údajů australských center pro otravy Poisons Informations Centres, jsou právě vonné silice za zhruba polovinou telefonátů kvůli otravám. Centrum Poisons Information Centre v Novém Jižním Walesu mezi červencem 2014 a červnem 2018 zaznamenalo celkem 4 412 závažnějších případů otrav esenciálními oleji. Asi dvě třetiny z nich se týkaly dětí mladších 15 let. Počet případů v jednotlivých letech přitom zvolna stoupá.

Vonné silice mohou být toxické, i když proniknou kůží. Nejzávažnější otravy ale obvykle vznikají po požití, přičemž nemusí jít o velká množství. Některé esenciální oleje mohou u malých dětí vyvolat velmi rychle se rozvíjející a život ohrožující otravu již po požití 5 mililitrů. Ve většině případů jde o záměnu za nějaké pití nebo lék, takže dobrou prevencí je dávat si pozor a nenechávat lahvičky s oleji volně dostupné v domácnosti.


Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.