Zajištěná budoucnost

Budování jistých finančních rezerv se vyplatí v každé fázi života, protože může nastat celá řada nepředvídatelných situací. Stáří však přichází nevyhnutelně, a proto by mělo být i spoření samozřejmostí.

Vydělané peníze v našem životě bohužel většinou neodpovídá životnímu cyklu. Je to paradox. Jako mladí zakládáme rodinu, budujeme domovy, ale teprve nedávno jsme začali vydělávat, a tak nedisponujeme žádným velkým finančním polštářem, ze kterého bychom mohli všechno finančně pokrýt. Existuje naštěstí funkční systém půjček, který nám v této situaci může pomoct, avšak vždy je třeba tuto možnost důkladně zvážit.

Postupem času, kdy se dostaneme i na lepší pracovní pozici, máme větší prostor budovat nějakou finanční rezervu. A především začínáme pomalu ale jistě myslet na stáří. Ačkoliv je existence důchodů jako taková se systémem důchodového pojištění skvělým výdobytkem doby a v České republice jsou tak lidé na stáří podpořeni státem, měli bychom se na budoucnost připravovat i sami.

Abyste se tedy mohli na stáří těšit začněte spořit radši dříve než později. Nicméně, lépe později než nikdy.

Jak začít šetřit?

Experti se shodují, že nejjednodušším způsobem je odkládat stranou 10 % příjmů. Impulsem k vytváření rezervy je tedy logicky věk, kdy začneme sami vydělávat. Čím později se spořením začneme, tím pak budou muset být částky vyšší.

Aby mělo spoření smysl, nemá cenu „syslit si“ peníze pod polštářem, ale spíše využít některý ze spořících produktů, který vaše peníze navíc zhodnotí. Kromě toho, k některým typům přispívá i stát. O to rychleji a s menším úsilím peníze na stáří můžeme získat.

Doplňkové penzijní spoření

Patří k nejběžnějším způsobům spoření. Zvolíte si výši spoření a při ukládání alespoň 1 000 Kč měsíčně získáte dalších 230 Kč jako příspěvek od státu. Celkové zhodnocení úspor závisí na investiční strategii fondu, do kterého peníze vkládáte. Peníze pak můžete začít čerpat i pokud se rozhodnete odejít do tzv. předčasného důchodu.

Spořící účet

Možností může být i klasický spořící účet, i když jeho využití ke spoření na stáří mnoho výhod nepřináší. Za výhodu lze považovat jen to, že výběr peněz není vázán na důchodový věk. Zároveň ale není nijak zvlášť výnosný a při dosažení určité částky většinou klesá úrok.

Podílové fondy

Tento způsob ukládání peněz je sice považován za rizikovější než obyčejné spoření, nicméně statistiky ukazují, že ve většině případů se vyplatí. S podílovými fondy se vaše úspory úročí vyšší úrokovou mírou, která jde ale ruku v ruce s rizikem. Čím vyšší zhodnocení, tím vyšší riziko. Ideálně se ale podílové hodí v dlouhodobém časovém horizontu a můžete si typ podílového fondu vybrat.

Investice do nemovitostí a další alternativy

Peníze na stáří ale nutně nemusíte nastřádat jen za pomocí spoření. Alternativou či doplňkem ke spoření mohou být další různé investice. Například do nemovitostí, umění či jiných cenný předmětů.

Jde vám z toho hlava kolem?

Zvolení vhodné strategie pro naspoření peněz na stáří se může jevit jako složitá alchymie. Pokud vám přijde, že to sami nezvládnete nebo jen chcete poradit, určitě se obraťte na finančního poradce. Ten může pomoci vše nastavit přesně podle vašich možností a ukázat, kterými cestami se můžete vydat.

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.