Chraň sebe i svůj počítač

Stejně jako si pro zabezpečení svého domu pořídíte bezpečnostní zámek či alarm, měli byste myslet i na zabezpečení vašeho počítače. Často se v něm skrývají velmi citlivá data, léta práce či životní vzpomínky, o které byste jen velmi neradi přišli. Proto je třeba ochranu nepodceňovat a mít k dispozici vhodný antivirový program.

Co je antivirus a jak funguje?

Antivirus je zjednodušené označení bezpečnostního programu, který detekuje, blokuje a odstraňuje kybernetické hrozby. Zpočátku se jednalo pouze o jednoduchý software, který detekoval a případně i odstranil počítačové viry z infikovaného zařízení. Dnes už ale antivirové programy obsahují moderní technologie a mají řadu bezpečnostních vrstev, které chrání proti různým typům hrozeb.

Vícevrstvá ochrana antiviru umožňuje bojovat proti krádeži hesel a účtů, neoprávněné těžbě kryptoměn, zašifrování souborů pomocí ransomwaru, získání citlivých osobních údajů, spamu, podvodům a dalším formám kybernetických útoků. Moderní bezpečnostní řešení aktualizují své virové databáze několikrát denně.

Typy hrozeb

Malware – veškerý škodlivý kód, přičemž nezáleží na způsobu, jakým napadá počítače, ani na chování nebo na výsledku jeho činnosti.

Ransomware – škodlivý kód, který zamyká přístup k infikovanému zařízení nebo šifruje jeho obsah.

Phishing – forma útoku s pomocí technik sociálního inženýrství, kdy se útočník vydává za důvěryhodnou autoritu s cílem získat citlivá data oběti.

Spyware – špionážní program, který tajně sbírá informace o vašem chování na internetu.

Prevence na prvním místě

V současnosti se mnoho virů šíří prostřednictvím sociálních sítí či e-mailu a bývají důmyslně maskované. Škodlivý kód se pak může ukrýt hluboko v systému a jednat tak diskrétně, že si jej typický uživatel vůbec nevšimne, dokud není příliš pozdě. Každý den dokonce vypluje na povrch přes sto tisíc nových potenciálně podezřelých vzorků.

Kvalitní moderní antivirový systém však dokáže identifikovat pokusy útočníků zneužít zranitelnosti systému. Pro kompletní ochranu je navíc třeba dbát na včasnou aktualizaci všech programů a operačních systémů. Tím dojde k omezení míst, kudy může vir do počítače proniknout. Vyvarujte se také otevírání podezřelých zpráv od cizích adresátů i stahování podivných aplikací.