Co nového má pro nás rok 2020?

Blíží se rok 2020. Co je nového v osobních financích, investicích a podnikání?


Vyšší platy, mzdy valorizace důchodů i vyšší dávky

V roce 2020 se výrazně zvyšují minimální a zaručené mzdy, také tarifní platy státních zaměstnanců. Chystá se valorizace důchodů a zvýšení rodičovského příspěvku.

Valorizace důchodu - vyšší důchody v roce 2020

Důchody se zvyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. V roce 2020 získají penzisté navíc doplatek k procentní části důchodu, v průměru okolo 900 Kč. Průměrný důchod by tak mohl dosáhnout cca 14 400 Kč.

Zvýšení minimální mzdy od ledna 2020

Minimální mzda v roce 2020 vzroste o 1250 korun. Na jejím navýšení na 14 600 korun se na konci listopadu shodli zástupci ANO a ČSSD, jak informoval předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. V prosinci pak vláda vydala nařízení, kterým se zvyšuje minimální a zaručená mzda od roku 2020.

Zvýšení zaručené mzdy v roce 2020

Spolu s minimální mzdou se zvyšuje také mzda zaručená. Zaručená mzda stanovuje nejnižší cenu práce podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Pro rok 2020 se výše zaručené mzdy pohybuje od 14 600Kč do 29 200Kč v nejvyšší skupině.

Zvýšení rodičovského příspěvku 2020

V listopadu schválili poslanci navýšení rodičovského příspěvku od roku 2020. Celková částka rodičovského příspěvku, kterou mohou rodiče čerpat, se novelizací zvýší z 220.000 Kč na 300.000 Kč a pro dvojčata a vícerčata se částka zvyšuje z 330.000 na 450.000 Kč.

Zvýšení platů státních zaměstnanců v roce 2020

Od ledna 2020 schválila vláda zvýšení platu státních zaměstnanců o 1500Kč - zvyšují se tak také platy zdravotníků, platy lékařů, platy učitelů a pedagogických pracovníků.

Dávky v nemoci a pro zdravotně postižené

Standardní valorizací tzv. redukčních hranic vyměřovacího základu došlo u osob s vyššími příjmy k mírnému zvýšení dávek nemocenské, ošetřovného a dlouhodobého ošetřovného. V březnu 2020 se dále zásadně změní limity příjmů pro příspěvek na automobil pro zdravotně postižené.

Vyšší daně a zdražování

Zvyšování mezd a platů pak znamená výrazné zvýšení některých cen. Vláda také přichystala daňový balíček a další zákony, které znamenají zdražení alkoholu a tabákových výrobků. Dražší bude díky nařízením EU a zákonům také stavba domu a katastr nemovitostí. Vyšší administrativou budou díky EET zatíženi řemeslníci a další profese, zdraží tedy i jejich služby.

Daňový balíček pro rok 2020 - zvýšení daní na cigarety a alkohol, loterijní daň

Spolu se zvýšením rodičovského příspěvku byl schválen také daňový balíček , který zvýší cenu nejlevnějších cigaret zhruba o 10Kč (viz Kalkulačka spotřební daně na cigarety), zvyšuje se také daň z lihu přibližně o 13%. Vyšší je také daň z loterií - z 23% na 35% .

Stavba nového domu v roce 2020

Od 1. ledna 2020 začnou platit nová pravidla pro výstavbu rodinných domů. Podle evropské směrnice o energetické náročnosti budov budou muset mít rodinné domy o pětinu nižší spotřebu energie. To může zdražit výstavbu domu zhruba o 10%.

Voda zdraží v roce 2020 nejvíc za několik let

V roce 2020 bude zdražovat vše od vepřového, přes elektřinu a služby po nájmy. České domácnosti pak čeká největší zdražení vody za posledních několik let. Po novém roce stoupne cena vodněho a stočného v některých městech až o 12 procent. A to může znamenat pro běžnou rodinu ročně až tisíc korun navíc.

Zvýšení ceny poštovného od ledna 2020

Česká pošta zdražuje od 1. 1. 2020 některé základní služby, například cena doporučeného a cenného psaní vzroste o 3Kč. Od 1. února 2020 také pošta plánuje tzv. dvourychlostní doručování listovních zásilek.

Poplatky za rozvod budou v roce 2020 vyšší

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu, ve které se rozvod prodraží hlavně manželům, kteří se na něm dopředu nedohodnou. Zaplatí 7000Kč místo dosavadních dvou. Poplatek u notáře by pak neměl být vyšší než tři tisíce korun.

Další vlna EET

V září roku 2019 prošla sněmovnou novela zákona o evidenci tržeb a dne 9. 10. 2019 byla vyhlášena ve Sbírce zákonů. S účinností k 1. 5. 2020, kdy dojde k náběhu 3. a 4. fáze evidence tržeb, se evidenční povinnost bude nově vztahovat na tržby z činností, které doposud této povinnosti nepodléhaly - na malé podnikatele, řemeslníky, lékaře anebo advokáty.

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění roce 2020

Výše minimální zálohy OSVČ se každý rok mění, protože je navázaná na průměrnou mzdu, a ta se každoročně zvyšuje. Pro rok 2020 činí průměrná měsíční mzda 34 835 Kč, takže již od 1. 1. 2020 se minimální záloha OSVČ na zdravotní zvyšuje na 2 352 Kč, na sociální pak na 2 544 Kč.

Další změny a události v roce 2020

Změny se už od prosince 2019 chystají na železnici, ve zdravotnictví. Od roku 2020 bude povinné čipování psů. Už v lednu 2020 se pak očekává odchod Británie z EU - BREXIT. Na podzim proběhnou krajské volby a volby do senátu. V průběhu roku 2020 se také očekává návrat letadel Boeing 737 max do provozu.

Změny v jízdném na železnici

Jízdné v osobní železniční dopravě se mění už od platnosti nového jízdního řádu, tedy od prosince. Nově budou některé kraje vyžadovat, aby železniční dopravce při cestách uvnitř krajů nabídl přednostně jízdenky IDS.

Elektronické neschopenky

Projekt elektronické neschopenky („eNeschopenky“) úspěšně postoupil do další fáze příprav. Od 1. 1. 2020 je plánováno ostré spuštění projektu elektronických neschopenek. Elektronické neschopenky by měly zjednodušit administrativu u dočasné pracovní neschopnosti, zrychlit proces výplaty dávek a poskytnout online informace zaměstnavateli o jeho zaměstnancích.

Povinné čipování psů

Od 1. ledna by měl být každý pes na území České republiky označený čipem. Za nedodržení hrozí pokuta až dvacet tisíc korun. Zavedení povinného označení všech psů by mělo být přínosem hned v několika oblastech. Řádně označené zvíře má například v případě, že se ztratí, podstatně větší naději, že se vrátí ke svému majiteli. Čipování ale může pomoci ke zjištění identity psa i řadě kontrolních orgánů, jako je policie, obec nebo veterinární správa.

Třídění odpadů - odpadních tuků a olejů

MŽP se připravilo pro rok 2020 vyhlášku, která nařizuje obcím povinnost zajistit sběr upotřebených jedlých olejů a tuků. Jedlé oleje a tuky nesmí být soustřeďovány společně s jinými biologicky rozložitelnými odpady. Místa k odkládání jedlých olejů a tuků by měla být zpřístupněna občanům alespoň jeden den v týdnu.

DALŠÍ ZMĚNY A PODROBNOSTI NALEZNETE ZDE.