HESLO: odolné, bezpečné, zapamatovatelné

Jistě všichni tušíme, že mít všude stejné heslo, není ta správná strategie, ale kdo si je má pamatovat? Na druhou stranu, představte si, že toto heslo někdo odhalí. Co o vás zjistí, k jakým informacím se dostane a co vám hrozí?

V současném online světě plném nespočtu komunikačních platforem, aplikací a programů potřebujeme vlastnit desítky přihlašovacích údajů včetně hesel, která by však vždy měla splňovat alespoň základní zásady bezpečnosti. V opačném případě se vystavujeme riziku odcizení osobních údajů nebo napadení bankovního účtu.

Sestavili jsme pro vás pár základních rad a tipů, jak vybrat to pravé heslo a jak jej následně také udržet v bezpečí.

NENÍ UŽ MÉ HESLO VYZRAZENÉ?

K únikům dat dochází stále častěji a může se tak snadno stát, že některé z vašich uživatelských jmen a hesel už vesele kolují internetem a mohly se dostat do nesprávných rukou. Naštěstí existuje jednoduchý nástroj pro kontrolu vašich údajů s databází úniků.

https://haveibeenpwned.com

Na stránce zadáte svůj přihlašovací jméno či e-mail, u kterého chcete ověřit, zda nedošlo k úniku s ním spojeného hesla a ihned se dozvíte, zda vaše byly vaše údaje obětí některého z odhalených úniků dat. Pokud databáze vaše údaje nalezne, pak rozhodně doporučujeme změnu hesla podle následujících rad.

JAK ZVOLIT BEZPEČNÉ ALE ZAPAMATOVATELNÉ HESLO?

 1. Používejte fráze. Vyhněte se jednoslovným heslům, pokud to lze, je bezpečnější slepit více netypických slov či použít celou větu.
 2. Heslo by mělo být co nejdelší. Snažte se využít maximum povolených znaků, v ideálním případě i více než 15 znaků.
 3. Používejte kombinaci znaků. Čím záludnější kombinaci velkých a malých písmen, číslic a symbolů zvolíte, tím bude heslo silnější a odolnější vůči útoku.
 4. Nepoužívejte běžné náhrady znaků. Heslo ZVONECEK, nebo 2V0N3C3K, útočník dokáže prolomit snadno.
 5. Nepoužívejte sekvence kláves na klávesnici. Řady po sobě jdoucích kláves na klávesnici (např. qwerty) jsou stejně nebezpečné jako řady po sobě jdoucích písmen v abecedě či číslic.

JAK UDRŽET HESLO V BEZPEČÍ?

 1. Využijte dvoufázovou autorizaci. Funguje tak, že po zadání hesla do počítače vám přijde na mobilní telefon kód, kterým přihlášení potvrdíte.
 2. Neukládejte si hesla na veřejných počítačích. Pokud nepoužíváte svůj počítač, vždy u možnosti ‚zapamatovat heslo‘ zaškrtněte ne.
 3. Hesla čas od času změňte. Pokud se vám někdo nabourá do účtu, nemusíte to hned poznat. Preventivní změna hesla může pomoci.
 4. Vytvořte si nápovědu. Pokud máte problém si zapamatovat heslo, napište si na papírek nápovědu. Nesmí ale jít ani o část hesla, spíše něco, co vám jej připomene.
 5. Používejte správce hesel. Bezpečně vám ukládá všechna vaše hesla k vašim uživatelským účtům. Pomoci jednoho hesla se dostanete ke všem ostatním a nehrozí, že je zapomenete.
 6. Nikdy a nikomu své heslo neprozrazujte. Zároveň se ujistěte, že se přihlašujete jen na důvěryhodné stránky.