Jak se správně chovat na svahu

Zimní sezóna je v plném proudu, tak by stálo za to osvěžit si pár základních pravidel, jak se chovat na sjezdovce i mimo ni.

 

Ať už jste lyžař nebo holdujete snowboardu chovejte se na svahu tak, abyste nikoho neohrozili a nezranili. Přizpůsobte rychlost jízdy svým schopnostem, terénním a sněhovým podmínkám a hustotě provozu na sjezdovce. Udržujte bezpečnou vzdálenost, ve které dokážete bezpečně zabrzdit. Nepodceňujte ani mlhu a husté sněžení, které ztěžuje viditelnost! A hlavně nepřeceňujte svoje síly. Jste-li lyžař začátečník zapomeňte na černou sjezdovkuJ

 

Pamatujte, že na sjezdovce platí podobná pravidla jako na silnici. Lyžař nebo snowboardista musí svou jízdu přizpůsobit tak, aby neohrozil lyžaře před sebou. Soustřeďte se tedy nejen na vaši jízdu, ale i na pohyb lyžaře před Vámi. Jen tak vám neunikne nečekané brždění či změna rychlosti jízdy. V momentě, když předjíždíte nechte předjížděnému dostatečný prostor okolo sebe.

 

Brázdit sjezdovku se nedá permanentně. Občas je potřeba si odpočinout. Když se chcete vrátit zpět na trať několikrát se důkladně rozhlédněte nahoru i dolů a přesvědčte se, že se někdo neřítí shora. V opačném směru vás může překvapit třeba rolba neb skútr. Může se také stát, že se po trati potřebujete pohybovat pěšky. V tom případě používejte okraj sjezdovky. 

I když dodržujete všechna pravidla bezpečnosti může se stát, že se stanete svědkem úrazu. První pomoc není žádná věda. Nejprve se zraněného zeptejte, jak se cítí a přihlédněte k možnému šoku, kdy jeho úsudek nemusí být objektivní. Zavolat Horskou službu je minimum, které můžete pro zraněného udělat.