Proč existují věkové hranice pro vstup na sociální sítě?

Více než polovina českých dětí mladších 13 let používá na internetu služby, které jsou pro ně s ohledem na jejich věk nevhodné a rizikové. To nás možná tolik nepřekvapí. Smutné ale je, že až 92 % rodičů takových dětí o tom ví. I to je důsledek zavedené praxe, že rodiče povolují dětem lhát o svém věku v online prostředí.

Minimální hranice věku pro vstup dítěte na sociální sítě i do celé řady dalších internetových služeb je stanovena na 13 let. Přesto například Facebook aktivně využívají i děti podstatně mladší – desetileté, jedenáctileté i dvanáctileté. Většina dětí vlastně ani nevnímá, že zadáním nepravdivého věku překračují nějakou hranici. Ke vstupu na sociální síť jim stačí uvést nepravdivé datum narození. Je to jednoduché, stačí pár kliků a jsou součástí komunity.

Proč je přítomnost dětí mladších 13 let na sítích problém?

Protože v tomto věku ještě nemají schopnost rozlišit pravdu od dezinformací, pochopit, co je správné a co je společensky nepřípustné. Děti mají sníženou schopnost rozpoznání rizik, která na ně internetu číhají. Často komunikují na sociálních sítích se zcela neznámými lidmi a jsou schopny se s nimi podělit o velkou část svého soukromí, o svá hesla nebo i kontaktní údaje z reálného života, aniž by si uvědomovaly následky.

Cílem stanovení věkové hranice je dát dětem dostatek času, aby získaly potřebnou dávku kritického myšlení, zkušeností i znalostí o internetovém prostředí a sociálních sítích. Zodpovědnost za toto vzdělání leží především na bedrech rodičů, omezeně pak i na školství. A protože s příchodem do pubertálních let se dětem vysvětluje potřeba této hranice obtížněji, je ideální začít s edukací včas a pracovat na ní postupně.

Zkuste si s dětmi projít například online kurz na platformě Be Safe Online. Děti se zde dozví o bezpečném chování v online světě, a zároveň si mohou své znalosti vyzkoušet.


Průzkum společnosti Avast a známého youtubera Jiřího Krále ukázal, že v České republice jsou děti ve věku od 9 do 12 let průměrně na třech různých sociálních sítích!


Nejpopulárnější sociální sítě mezi dětmi

Zatímco Facebook, Snapchat i Instagram začínají děti aktivně používat kolem věku 12 až 14 let, poměrně mladá síť TikTok cílí na podstatně mladší děti. Její typický uživatel vstupuje na sítě ve věku 10 až 11 let. Po 13. roku věku pak počet uživatelů TikToku strmě padá dolů, zatímco u ostatních srovnatelných služeb ještě 2 následující roky roste. Tik Tok se přitom obsahem od ostatních sociálních sítí nikterak zásadně neliší: neobsahuje pouze neškodná videa, ale také vyloženě závadný obsah, který před oči dětí rozhodně nepatří.

Obezřetnost je namístě a netýká se zdaleka jen sociálních sítí. Ostatně nejsou to jediné služby, které jsou limitovány věkem. V podstatě všechny služby Google mají věkový limit 13 let (s výjimkou rodičovských účtů). Mimochodem, limit 13 let má také populární Dropbox, a třeba i operační systém Android, který najdete ve většině mobilních zařízení (s výjimkou posunu věku speciálních "rodičovských" profilů).

Statistiky