Změny v povinné výbavě auta

Řidiči s sebou od 1. října nebudou muset vozit v autě tolik věcí. Podle vyhlášky ministerstva dopravy se mění složení lékárničky i povinné výbavy. Původně měly z lékárničky zmizet mimo jiné nůžky. Resort dopravy ale nakonec změnil názor, a nůžky v povinné výbavě zůstanou.

 

Od října začnou platit změny v povinné výbavě. Řidiči v autech nebudou muset vozit tolik věcí, co dosud.

 

„Nebude nutné v autě povinně vozit žárovky nebo pojistky. Řidiči, kteří budou mít speciální pneumatiky na nouzové dojetí, také nebudou muset mít ve vozidle ani náhradní kolo, klíč na matice nebo hever," upřesňuje pro Radiožurnál mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

 

Původně měly z lékárničky spolu s šátkem nebo rouškou zmizet i nůžky. Ty ale nakonec v povinné výbavě zůstanou. Resort dopravy změnil názor na žádost ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nůžky v autolékárničkách potřebné. Mluvčí pražské záchranné služby Ondřej Franěk ale upozorňuje, že je kvalita nůžek nízká.

 

„Bylo by vhodné nahradit je nějakým nástrojem, který je schopný přeříznout bezpečnostní pás nebo rozstřihnout pevnější látku třeba u motorkáře a podobně. Pokud vyřazení nůžek nebylo doprovázeno vložením takového nástroje, tak ponechání nůžek je určitým řešením této situace,“ podotýká pro Radiožurnál Franěk.

 

Lékárnička bude moct v autech zůstat i po vypršení data spotřeby, pokud nebude otevřená. Nová pravidla mají podle ministra dopravy Dana Ťoka za ANO především zjednodušit život řidičům. Není to ale jediný důvod pro změnu předpisů.

 

„Hlavní důvod pro vyhlášku je, že nechceme, aby tady byla honba za rychlým obnovováním všech lékárniček po době jejich expirace,“ říká Ťok pro Radiožurnál. „Aby musel každý hlídat, jestli mu vyprší platnost lékárničky a nakupovat si rychle novou, mi přišlo, že je hlavně byznys pro ty, kteří lékárničky dodávají. Hodně to řidiče obtěžovalo,“ dodává ministr dopravy.

 

Ústřední automotoklub změny vítá. Povinná výbava odpovídá podle mluvčího Igora Siroty tomu, co je v Evropě běžné. Otázkou podle něj zůstává potřeba rezervní pneumatiky. „Pokud jde například o rezervní kolo, tady je velký otazník z praxe. Ne všechna zařízení, která vozíme místo rezervních pneumatik, jsou zcela funkční a jsou stoprocentní,“ upozorňuje Sirota.

 

Doporučuje proto řidičům, aby při delších cestách s sebou raději rezervní pneumatiku vozili.


Zdroj: irozhlas.cz