Bezpečná domácnost i pro ty nejmenší

Máte pocit, že máte vše pod kontrolou a pak to najednou přijde. Vaše dítě se poprvé převalilo. Už není přesně na tom stejném místě, kam jste ho položili. Začíná se pohybovat. Ale je na to váš dům či byt připraven?

Občasným odřeninám nebo boulím vždy nezabráníte, ale několik následujících opatření může odvrátit zbytečné nehody.

Zásuvky a kabely

Proč jsou vlastně v domácnostech zásuvky nízko a vypínače vysoko, na to si odpovědět netroufáme. Jistě ale víme, že zejména zásuvky a všechny možné kabely, které z nich vycházejí, jsou pro děti velkým lákadlem. Pokuste se tedy zásuvky v místnostech, kde se dítě pohybuje zabezpečit a všechny kabely schovat z dosahu.

Léky a čistící prostředky

Často mají lákavé obaly, barvy i tvary a děti tak rády ochutnávají. Raději je tedy zcela odstraňte z dosahu, ideálně do uzamykatelné, vysoko umístěné skříňky.

Nábytek

Otevírání šuplíků komody může být někdy lepší zábava než dětský pokoj plný hraček. Ovšem jen v případě, že je komoda pevně připevněná ke zdi. V opačném případě hrozí, že se nábytek na dítě převrátí.

Ostré rohy nábytku pak mohou být nepřítelem pro křehký dětský balanc, proto se můžete poohlédnout po chráničích rohů například na konferenční stolek.

Schody

Schody jsou kapitolou samy pro sebe. Děti se sice musí naučit, jak po nich vylézt a zase slézt, když ale nemůžete být na blízku, zvolte raději bezpečnostní dvířka, která přístup na schody zcela znemožní.

Květiny

Mnoho pokojových rostlin je bohužel jedovatých, proto je raději přesuňte na horní police či do jiných místností. Radost by vám neudělala ani hlína vyhrabaná z květináčů. Okna a dveře Naštěstí už existuje spousta typů dveřních a okenních zarážek, které mohou zabránit vypadnutí z okna či skřípnutým prstíkům.

Domácnosti sice skrývají ještě celou řadu dalších rizik, ale časem stejně musíme děti postupně naučit, co mohou a co ne, co je nebezpečné, na co se nesahá a kde si mohou ublížit. Bez odřeného nosu se to někdy neobejde, ale s trochou prevence se jistě zadaří.

Kde můžete například sehnat bezpečnostní prvky do domácnosti:

https://www.slune-cz.cz/bezpecnost-doma/

https://www.feedo.cz/detske-bezpecnostni-pomucky/

https://www.babystore.cz/bezpecnostni-prvky/

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.