Vánoční světýlka – nádhera i nebezpečí

Blikající světýlka všeho druhu k vánočnímu období nepochybně patří. Světelné řetězy věšíme na stromečky, okna, střechy, terasy ve snaze vytvořit tu nejlepší vánoční atmosféru. Aby se ale tato snaha nezměnila v horor, měli bychom dodržet několik bezpečnostních zásad.

1.    Bezpečný nákup

Důležitý bod bezpečnosti nastává už v momentu nákupu světýlek. Velké riziko představují světelné řetězy z tržnic, které nehledí na elektrotechnické normy, certifikace nebo základní ochranné prvky. Na první pohled sice mohou šetřit vaši kapsu, jejich kvalita je však pochybná a mohou navíc způsobit několikanásobně dražší škody na vašem majetku i zdraví.

2.    Venkovní vs. vnitřní použití

Při pořízení světýlek si dejte pozor na jejich označení týkající se venkovního či vnitřního využití. Řetězy, které můžete pověsit ven, by měly mít speciální a silnější izolaci zabraňující průniku vlhkosti či mrazu.

3.    Nebezpečí požáru

Klasické či halogenové žárovky se velmi snadno přehřívají a v případě, že se vyskytují příliš blízko hořlavým materiálům, může snadno vzniknout požár. Vhodnější jsou proto spíše LED světla. Svou roli pak hraje také napětí, kterým jsou jednotlivé žárovičky napájeny a to, zda odpovídá zdroji.

4.    Rána elektrickým proudem

Při instalaci nebo třeba výměně žárovek je vhodné mít řetěz odpojený od zdroje napájení. V případě sériově řazených žárovek jinak hrozí úraz elektrickým proudem. Nebezpečí hrozí i při nedostatečné izolaci a krytí kabelů

5.    Pozor kabely

Dráty, šňůry a kabely vedoucí od světelných řetězů se mohou stát lákadlem pro malé děti či domácí mazlíčky, kteří rádi všechno prozkoumávají. Úrazy elektrickým proudem v případě, že se dítě či mazlíček do kabelu zakousne, bývají zvlášť ošklivé.

6.    Oslnění sousedi

Dalším ukazatelem, který bychom měli při nákupu řetězů a světýlek sledovat je počet lumenů, který světelný zdroj vydává neboli intenzitu světla. V opačném případě bychom našim velkolepým osvětlením také mohli nepříjemně rušit spánek našich sousedů nebo oslňovat auta ze silnice.

Bezpečně uvnitř Sdílet

Vánoční osvětlení


Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.