Finanční polštář pro měkké přistání

Události posledních několika měsíců jistě mnoho z nás donutily uvažovat nad hospodařením naší domácnosti a otevřeli téma finančních rezerv v našich rozpočtech. Mít finanční rezervu vám doporučí snad každý finanční poradce i příručka. Kolik by to ale mělo být a jak ji vůbec dát dohromady?

Alespoň krátkodobou finanční rezervu se vyplatí mít vždy pro případ nenadálých výdajů – rozbitá pračka, prasklé potrubí, porucha auta, ale také pro případ dočasného výpadku příjmu například vlivem pracovní neschopnosti nebo propuštění ze zaměstnání. Finanční rezerva vám v takových případech zajistí o dost klidnější spaní.

Jak na to?

1. V první řadě si ujasněte výši svých pravidelných měsíčních příjmů a nezbytných výdajů (nájem, energie, jídlo…). Skutečně zvažte, zda na některých položkách neutrácíte více než je nutné. Pro tvorbu finanční rezervy je někdy nutné se, alespoň dočasně uskromnit.

2. Vytvořte si spořící účet, kam budete peníze pravidelně odkládat. Oddělený účet vás může zastavit před neuváženým utrácením, a navíc přinese úroky z uložených peněz.

3. Výše odložených prostředků by ideálně měla pokrýt vaše náklady alespoň na tři měsíce. To vám umožní získat kontrolu a citelně sníží stres v případě krize.

Důležité je začít

Nemusíte hned od začátku spořit tisícové částky. Důležité je začít, a to klidně spořením drobných. I pár stovek za měsíc je dobrým odrazovým můstkem. Cílová částka se jistě bude lišit u studenta, který nemá žádné závazky a u rodiny s dvěma dětmi a hypotékou.

Nepohodlí versus krize

Lidé mají někdy pocit, že se vlastně nacházejí v krizi neustále, a proto ani nevidí žádný prostor pro spoření. Musíme si ale uvědomit rozdíl mezi krizí a nepohodlím. Krize je stav, který nás už skutečně ohrožuje na životě, riziko, že přijdeme o střechu nad hlavou a nemáme na pokrytí zcela základních potřeb. Že si nemůžeme dovolit odjet na dovolenou už je jen čisté nepohodlí.

Rada nad zlato

Nevíte, jak začít a necítíte se ve financích jisti v kramflecích? Najděte si spolehlivého finančního poradce, někoho, kdo s vámi vaše finance zanalyzuje a jistě najde tu správnou cestu pro vás. Anebo začněte hrát jednoduchou hru. Pokaždé když se vám v peněžence objeví kovová padesátikoruna, dejte ji stranou. Není to žádná horentní suma, a přesto uvidíte po pár měsících skvělé výsledky.

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.