Letní koupání – už jen bezpečně

Kdo by si uměl představit léto bez koupání? Bazény, řeky, rybníky i přehrady v horkých letních dnech lákají děti i dospělé na příjemné zchlazení, ale i spoustu zábavy. Voda však kromě potěšení může pro člověka skrývat řadu nebezpečí. Že bychom si ale snad měli letní radovánky kvůli tomu odpírat, nepřipadá v úvahu. Úplně stačí, když dodržíme několik základních pravidel bezpečnosti koupání a můžeme si užívat parádní prázdniny plné osvěžení a zábavy.

 

Statistiky v České republice se pohybují každoročně kolem hranice 200 utonulých, a to i přes to, že jsme vnitrozemský stát bez přístupu k moři. Nejčastěji se jedná o muže kolem padesátky, ale hned druhou rizikovou skupinou jsou děti od 3 do 6 let. Jediná možnost, jak tato čísla snižovat je kvalitní prevence.

 

Vodní záchranná služba proto vydává zásady bezpečného koupání a intenzivně pracuje na osvětě veřejnosti. 


1.     Nechoď se koupat sám

Hned prvním bodem desatera je pravidlo nechodit do vody sám. Ideálně bychom s sebou měli mít doprovod dvou lidí, kteří mohou společně zasáhnout v případě, že nastane nějaký problém. Jeden může poskytnout první pomoc, zatímco druhý přivolá záchranáře.

 

2.     Neplav a neskákej do vody v neznámých místech

Nebezpečí hrozí obzvláště při skákání do neznámé vody po hlavě, Může dojí k poranění páteře, ochrnutí nebo smrti. Skákejte do vody jen tam, kde je k tomu speciálně vyhrazený prostor (např. skokánky v bazénu, kde je pod nimi dostatečně hluboká voda).

 

3.     Nehrň se do vody, pokud jsi rozpálení nebo unavený 

I když je zchlazení v horkém dni příjemné, může nastat teplotní šok. Raději se proto osmělujte postupně. Pokud jste unavení, neplavte nikam daleko, velmi snadno by vám mohly dojít síly.

 

4.     Nechoď do vody hned po jídle, počkej alespoň hodinu

Pokud jste zrovna najedení, může se vám ve vodě snadno udělat nevolno. Navíc při trávení klesá vaše pozornost a riziko utonutí je na světě.

 

5.     Nebuď ve vodě hrubý a bezohledný

Úder či kopnutí mohou způsobit různá zranění nebo křeče. Nebezpečné je pro plavce i jakékoli cákání. Ne každý je zdatný plavec.

 

6.     Plav ve vyznačeném prostoru

Plavte jen tam, kde je to dovoleno. Ve vyznačeném prostoru je vám navíc zaručena případně pomoc záchranáře.

 

7.     Neplav v blízkosti plavidel a plavební dráhy 

Plavce mohou ohrozit i jiná plavidla, pokud se náhodou připlete do jejich plavební dráhy. Vlny od plavidla navíc mohou rozhodit i zkušeného plavce. Měli bychom se tedy těmto místům vyhnout.

 

8.     Neplav daleko od břehu

I pokud se považujete za zdatného plavce, nevzdalujte se od břehu bez doprovodné loďky či jiné pomůcky.

 

9.     Děti na plavidlech musí mít záchranné vesty

Do 18 let musí mít děti na plavidlech vestu povinně. Je třeba dbát na to, aby byla správně oblečená a dopnutá.

 

10.  Důvěřuj záchranářům, pomohou ti

Naslouchejte pokynům záchranářů, hlavně ve chvíli, kde se ocitnete v nesnázích. Důvěřujte jim, když se vám snaží pomoci.

 

 

K desateru snad jen zbývá doplnit, že co se týče dětí, je nutné je u vody nespustit z očí. Stačí jen malá chvilka nepozornosti a neštěstí může být na světě. Neustálý dohled by měly mít děti ideálně až do 14 let.

 

A v neposlední řadě buďme obezřetní v požívání alkoholu u vody. Vychlazené pivo jistě potěší naše chuťové pohárky v horkém dni, ale alkohol může být velmi nebezpečný. Zvláště pak u vody a v horkém počasí.

 

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.