Nenechte si zkazit Vánoce

Období Vánoc bývá plné radosti, milých setkání, dobrého jídla a pití i cestování. To s sebou ale přináší řadu rizik, která mohou tento sváteční čas dost pokazit. Nenechme si ale vánoční pohodu pokazit a raději případným nehodám předcházejme. Na co si tedy dát během Vánoc pozor?

Požáry

Stromeček v plamenech je výjev, který si snad ani nechceme představovat. Svíčky a prskavky v blízkosti jehličí by nikdy neměly zůstat bez dozoru, protože stačí chvilička a požár je na světě. Bohužel je v období Vánoc těch potenciálních příčin požárů ještě mnohem více. Taková zapomenutá svíčka na adventním věnci, zkrat elektrických světýlek nebo dokonce rozpálený olej na plotně, umí zařídit pěknou pohromu. A nezapomínejme ani na zábavní pyrotechniku, která je kapitolou sama pro sebe. Propálené oblečení je to nejmenší, ale hrozí i mnohem vážnější úrazy. Nic z toho vás však nemusí trápit, když dodržíte pár jednoduchých pravidel.

  1. Nenechávejte nikdy svíčky ani prskavky bez dozoru.
  2. Před odchodem z domu vypojte světýlka ze zásuvky.
  3. Rozpálený nebo hořící olej se nikdy nepokoušejte hasit vodou.
  4. Kupujte pouze certifikovanou pyrotechniku a dodržujte bezpečnostní pokyny.


Úrazy v kuchyni

Krájení, sekání, loupání a všechny ostatní kuchařské úkony k chystání vánočního pohoštění patří, ale pozor na prsty. Ani opaření horkou vodou není nic příjemného a pojišťovny evidují i takové nehody, jako je výbuch tlakového hrnce. V kuchyni proto pracujte s rozvahou, nespěchejte a mějte po ruce lékárničku.

Dopravní nehody

Zima na silnicích je rizikem sama o sobě a je třeba dbát zvýšené opatrnosti, ale o Vánocích navíc často vyrážejí na silnice i sváteční řidiči. Jejich reakce nemusí být tak rychlé, stačí chvilka nepozornosti a riziko střetu roste. Vánoční návštěvy si ale nemůžeme jen tak odepřít, občas je třeba zajet něco koupit, a tak se cestování v autě úplně nevyhneme. Nechce to dohromady nic jiného než dostatek pozornosti a trpělivosti. :)

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.