Prolomení ledu na zamrzlé vodní ploše

Bruslení na zamrzlém rybníce je romantická kratochvíle. Dříve než ale vstoupíme na zamrzlou vodní hladinu, měli bychom se držet několika důležitých zásad. Nejprve si ověříme sílu ledu. Nejspolehlivější způsob, jak to zjistit, je led prorazit. Buď kamenem nebo nám k tomu poslouží tyč s bodcem či větev. Pokud se po hodu kamenem neozve žádné praskání a led jen zaduní, můžeme vstoupit na zamrzlou plochu. Led o tloušťce 6-7 cm by měl být dost pevný na to, aby unesl dospělého člověka. 

Nejspolehlivější ale bude, když se s bruslemi vydáte na zamrzlou hladinu až poté, kdy je po dobu nejméně 5 dnů teplota mínus 5 stupňů Celsia a méně.

Co dělat při prolomení ledu

Pokud se vám stane, že se propadnete uprostřed voní hladiny, pokuste se vylézt ve směru, odkud jste přišli a kde víte, že je led pevný. Rozložte svou hmotnost na větší plochu a plížením se snažte dostat ke břehu. Pomoci může i kamarád na břehu, který například podá dlouhou větev a vytáhne vás. V každém případě doporučujeme bez váhání kontaktovat záchrannou službu a hasičský záchranný sbor. 


Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.