Zabezpečení bazénů jako účinná prevence utonutí

Pokud pořizujete bazén pro rodinu s malými dětmi, nejspíš už vás napadlo, jak vodní hladinu zabezpečit, aby do ní nikdo omylem nespadl. Možností je hned několik a liší se hlavně v pohodlí. Základní řešení je bezpečnostní plachta, o úroveň příjemnější na používání jsou bezpečnostní lamely. Nejpohodlnější způsob je bazén zastřešit.

Bezpečnostní plachta

Bezpečnostní plachtu musíte stále natahovat a skládat, to je její hlavní nevýhoda. Nad vodní hladinu ji vypnete relativně rychle. Dost možná vás ale po čase začne obtěžovat každé ráno plachtu sklízet a každý večer zase napínat. Kdybyste chtěli nechat děti hrát si v okolí bazénu bez dozoru, budete navíc muset plachtu natahovat i v průběhu dne. Z hlediska bezpečnosti jako takové slouží bezpečnostní plachta dobře – unese i dospělého člověka. Problém je, že většina lidí kvůli pracné manipulaci nakonec stejně zakrývá bazén jen na noc a přes den je vodní hladina nechráněná.

Bezpečností lamely

Bezpečnostní lamely mohou fungovat i na dálkové ovládání Lamely fungují a vypadají trochu jako okenní žaluzie. Prostě je zatáhnete podle potřeby. Stejně jako bezpečnostní plachta unesou lamely i dospělého, kdyby na ně stoupnul. Vyrábí se dokonce i typy s elektrickým pohonem, které můžete ovládat na dálku. Nejbezpečnější a nejkomfortnější je bazén zastřešit Zastřešení podle potřeby zatáhnete nebo shrnete podobně jako lamely. I kdybyste na něj spadli, unese vás. Navíc je ale můžete i zamknout, a tak se k bazénu děti bez dozoru nedostanou.

Bazénové zastřešení

Bazénové zastřešení se vyrábí v různých výškách. To nejnižší si obvykle vybírají lidé, kteří nechtějí, aby bazénový kryt zakrýval výhled přes zahradu. Střední výšky vychází dobře cenově. Nejvíc výhod má ale podchozí zastřešení, pod kterým se můžete v klidu převléct do suchého nebo si užívat pohodu u vody i v dešti nebo větru. Zastřešení navíc funguje jako skleník – propouští sluneční paprsky a vodu tak udržuje teplejší až o 6 °C. Pod zastřešením se tak často můžete koupat třeba od dubna do října. 

Na zavěr pro vás máme ještě 4 důležité tipy:

  • Zakrývejte bazén plachtou či lamelami vždy, když není využíván (pozor, aby vždy unesly i dospělého).
  • Můžete využít detektor pohybu vodní hladiny, který upozorní, že se něco děje.
  • Nikdy děti nespouštějte z očí.
  • Včasná výchova dětí při kontaktu s vodou i k jejímu respektu může hrát velkou roli.

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.