Zahrada jako oáza bezpečí

Podíváme-li se na zahrady, zahrádky, dvorečky i rozlehlé terasy dětskýma očima, uvidíme vzrušující hřiště, kde je nutné všechno prozkoumat. Jak se ale postarat o to, aby zahrada zůstala pro děti bezpečným místem ke hře a nepředstavovala zbytečná rizika?

Klíčem k bezpečí je především prevence. Proto jsme pro vás sestavili několik bodů, díky kterým bude vaše zahrada o něco bezpečnější.

PUSTŤE SE DO UKLÍZENÍ

Prvním důležitým krokem je se na zahradě pořádně rozhlédnout a uklidit ji.Hromada harampádí určená k odvozu, kupa dřeva na pořezání i zbytky stavebního materiálu představují pro děti neodolatelné prolézačky, jsou však nestabilní a plné ostrých rohů a výčnělků. Přikryjte je alespoň plachtou, v nejlepším případě odvezte, srovnejte a ukliďte. Projděte zahradu a hledejte pohozené prkno s hřebíky, střepy z rozbitého květináče, zapomenuté zahradní náčiní nebo uvolněné kameny. Obejděte pozemek a zkontrolujte stav plotu, připevněte uvolněná prkna a nenechte nikde trčet dráty.

CHEMIKÁLIE PATŘÍ POD ZÁMEK

Stejně jako v kuchyni, také v zahradě se používají chemické prostředky. Děti může velmi lákat ochutnat zajímavé granulky nebo barevný prášek. Hnojiva, postřiky, fungicidy, herbicidy barvy a laky patří jedině tam, kam děti nedosáhnou. Do uzavřené skříňky, případně ještě pěkně pod zámek – záleží na zvídavosti a stáří dítěte.

HLOUBKY A VÝŠKY

To všechno je pro děti tak lákavé – různé zdi, sloupy, vysoké stromy, střechy, sousedova kůlna nebo garáž. Všechno přímo svádí, aby se tam vylezlo, vyšplhalo a pak se pořádně rozhlédlo kolem. A stojí-li nablízku ještě žebřík, nic není nepřekonatelné. Proto i tady velký pozor – menší děti by rozhodně měly být pod dozorem, starším je pak třeba vysvětlit, kam nesmí a proč.

NEBEZPEČÍ NEJVYŠŠÍ – ZRÁDNÁ VODA

Bazény a jezírka v zahradách jsou tématem samy pro sebe. Zcela zásadní je opět prevence v podobě soustředěného dozoru dospělého a, v případě nevyužívání bazénu, důkladného zakrytí vodní hladiny tak, aby kryt unesl i dospělého. O zabezpečení bazénů si můžete více přečíst v našem článku.

KAŽDÉ ZVÍŘE NENÍ KAMARÁD

I věrnému domácímu mazlíčkovi někdy dojde trpělivost a potřebuje si od malých neposedů odpočinout. Myslete na to a vyčleňte vašemu psovi nebo kočce prostor, kam si může zalézt, než se zase vrhne do her s dětmi. Pečlivě vyspravený plot a uzavřená branka pak zajistí, že se na vaši zahradu v nestřežené chvíli nezatoulá cizí zvíře, které by ovšem děti chtěly ihned také pomazlit. Nezapomínejte ani na hmyz. Chraňte děti hlavně před klíšťaty pomocí repelentů. I na zahradách se bohužel vyskytují a jsou velmi aktivní.

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se odpovědět.